Patriot League names 203 Black Knights to Academic Honor Roll

By Army Athletic Communications

Despite an ever changing educational and athletic climate, Army West Point continued to prove their unwavering ability to succeed on the field and in the classroom. The Patriot League recently released the list of 2019-20 Winter/Spring Academic Honor Roll recipients and the Black Knights had 203 cadet-athletes receive recognition for their outstanding dedication to academic excellence.
The women’s track and field team topped the list of honorees with 39 cadet-athletes named followed closely by their male counterpart who had a total of 30 listed. The Black Knights had 8 of 13 teams post double digit numbers, including a combined 47 honorees from men’s and women’s lacrosse alone.
Due to the unforeseen circumstances of the 2020 spring season, to be eligible for the academic honor roll a student-athlete must have a 3.2 GPA or higher during the academic semester which coincides with his/her sport’s championship season.
Army West Point 2019-20 Patriot League Winter/Spring Academic Honor Roll:
Baseball (11)
1.    Jeremiah Adams        So.      Psychology          3.334
2.    Anfernee Crompton  Sr.    Engineering Management     3.471
3.    Anthony Giachin        Jr.    Mechanical Engineering     3.955
4.    Jacob Hurtubise        Sr.    Operations Research     4.000
5.    Teddy Lepcio        So.    Political Science                    3.589
6.    Anthony LoRicco        So.    Law and Legal Studies     3.451
7.    Carter Macias        So.    Engineering Management     3.885
8.    Rob Regine        Jr.    Management                    3.241
9.    Tim Simoes        Jr.    Geography                    3.547
10.    Bennett Smith        Fr.    Economics                    3.989
11.    Drake Titus        Sr.    Engineering Management     3.647
Men’s Basketball (4)
1.    Will Culliton        Sr.     Psychology                    3.270
2.    Aaron Duhart        So.    Engineering Management     3.811
3.    Lonnie Grayson        Jr.    Law & Legal Studies     3.418
4.    Chris Mann        Fr.    Engineering Management     3.272
Women’s Basketball (9)
1.    Sarah Bohn        So.    Psychology                    3.979
2.    Alisa Fallon        So.    Management                    3.549
3.    Kamryn Hall        Fr.    Chemical Engineering     3.326
4.    Sabria Hunter        Fr.    Environmental Engineering     3.642
5.    Liz Layne        Jr.    Psychology                    3.583
6.    Natalie Stralkus        So.    Law & Legal Studies     3.491
7.    Taylor Sullivan        So.    Environmental Engineering     3.281
8.    Cori Schnell        Sr.    History             4.03
9.    Libby Tacka        Sr.    Civil Engineering                    3.677
Men’s Golf (2)
1.    Gunnar Doyle        Sr.    Business Management     3.78
2.    Sam McGee        So.    Law & Legal Studies     3.27
Men’s Lacrosse (25)
1.    Ethan Barangan        So.    Systems Engineering     3.760
2.    Kyle Beyer       Jr.    Civil Engineering                        3.410
3.    Jake Bieler       So.    Mechanical Engineering         3.689
4.    Quinn Binney       Fr.    Nuclear Engineering         3.587
5.    Aidan Byrnes       So.    Sociology             3.449
6.    Ethan Carr       Sr.    Physical Geography         3.334
7.    Greg Coleman       Jr.    International Affairs         4.150
8.    Liam Davenport       So.    Engineering Management         3.511
9.    Jack Davies       Jr.    Systems & Decision Sciences   3.392
10.    Knox Dent       Fr.    Systems & Decision Sciences   3.263
11.    Connor DeWitt       Sr.    Law & Legal Studies         3.334
12.    Deacon Donaldson   Fr.    Operations Research         3.638
13.    Alex Evangelista       So.    Mechanical Engineering         3.990
14.    Stevie Grabher       Fr.    Engineering Management         3.632
15.    Andrew Kelly       Fr.    Operations Research         3.712
16.    Matt Manown       Sr.    Business Management         3.266
17.    Zane Mazur       Fr.    Life Science             3.736
18.    Sean O’Brien       Sr.    Systems & Decision Sciences   3.282
19.    Ryan Pedrani       Fr.    Engineering Management         3.567
20.    Matthew Russell       Jr.    Defense and Strategic Studies   3.272
21.    Wyatt Schupler       So.    Economics             3.256
22.    Bennett Taylor       Sr.    Engineering Psychology         3.598
23.    Jackson Tyler       Fr.    Economics             3.526
24.    Jack Weigand       So.    Operations Research         3.567
25.    Jack Whalen       Jr.    Mechanical Engineering         3.447
Women’s Lacrosse (22)
1.    Brooke Allen       So.    Operations Research         3.284
2.    Taylor Andrews       Sr.    Systems Engineering         3.289
3.    Maddie Burns       Sr.    Psychology             3.334
4.    Moira Callahan       So.    Civil Engineering             3.207
5.    Olivia Carter       So.    Psychology             3.470
6.    Julia Franzoni       Fr.    Management             3.464
7.    Emma Hampel       So.    Management             3.294
8.    Malina Hatton       Fr.    Life Science             4.206
9.    Taylor Korpela       Sr.    Psychology             3.400
10.    Madeline Leahy       Sr.    Physics                 3.800
11.    Maddie Miller       Sr.    Physics                 3.388
12.    Taylor Miller       Fr.    Life Science             3.791
13.    Ryan Murphy       Sr.    Civil Engineering             3.460
14.    Cathleen Parker       Fr.    Law & Legal Studies         3.842
15.    Evelyn Pickett       Fr.    International Affairs         3.522
16.    Megan Raftery       Jr.    Mathematical Sciences         3.938
17.    Emma Roerty       Sr.    Computer Science             3.925
18.    Lindsay Schuster       Fr.    Political Science             3.927
19.    Rilee Scott       Sr.    Law & Legal Studies         3.736
20.    Ceara Sweeney       So.    Psychology             3.635
21.    Lexi West       Jr.    Engineering Management         3.376
22.    Margaret Williams       Fr.    Economics              4.000
Softball (8)
1.    Jolie Duong        So.    Systems Engineering          3.325
2.    Alicyn Grete        Fr.    Life Science               4.052
3.    Taylor Livingston        Jr.    Environmental Science          3.449
4.    Megan Muffett        Jr.    Nuclear Engineering          3.424
5.    Blake Ronning        Fr.    Mechanical Engineering          3.658
6.    Ally Snelling        Jr.    International Affairs          3.365
7.    Grace Snyder        Fr.    Management               3.536
8.    Emily Ballesteros        Sr.    Business Management          3.268
Men’s Swimming and Diving (18)
1.    Brady Almand        Sr.    Human Geography          3.734
2.    Andrew Blomquist    Sr.    Economics               3.425
3.    Johnny Ellery        Sr.    Information Technology          3.242
4.    Tanner Falls        Fr.    Management              3.350
5.    Arthur Fan        Sr.    Space Science               3.363
6.    Hogan Harper        Sr.    Management               3.274
7.    Nathan Hein        Sr.    Civil Engineering               3.226
8.    Nick Isenhower        So.    Economics               4.017
9.    Sean Keenan        Fr.    Management               3.317
10.    Tyler Kim        Jr.    Civil Engineering               3.438
11.    Kevin Lin        So.    Electrical Engineering          3.945
12.    William Rankin        Fr.    Life Science               4.113
13.    Robert Rizzo        Fr.    Life Science               3.816
14.    Thomas Shaffer        Sr.    Civil Engineering               3.266
15.    Graham Ungrady        Jr.    Systems Engineering          3.669
16.    Jack Venker        So.    Mechanical Engineering          3.472
17.    Billy Webber        Jr.    Engineering Management          3.554
18.    Josh Zock        Jr.    Management               3.215
Women’s Swimming and Diving (14)
1.    Madison Berg        Jr.    Nuclear Engineering          3.425
2.    Gillian Burch        Fr.    History                    3.358
3.    Kim Caccamo        Jr.    Philosophy               4.127
4.    Lauren Carag        So.    Environmental Engineering          3.433
5.    Acacia Chai        So.    Psychology               3.601
6.    Megan Colpo        So.    Mechanical Engineering          3.623
7.    Marie Docken        Jr.    Operations Research          4.270
8.    Sammie Edwards        So.    Geospatial Information          3.436
9.    Serica Hallstead        Sr.    Life Science               4.206
10.    Angela Huang        Fr.    Chinese                   3.556
11.    Josephine Marsh        Sr.    Physics                   3.734
12.    Rebecca Morel        Jr.    Systems Engineering          4.039
13.    Kathryn Seyer        Sr.    Systems Engineering          4.017
14.    Lexus VanHoven        Jr.    Sociology               3.365
Men’s Track and Field (30)
1.    Graham Aldredge        Fr.    Management               3.863
2.    Michael Altenburg    So.    Physics                   3.827
3.    Chris Barrett        Fr.    Mechanical Engineering          3.543
4.    Marshall Beatty        So.    Philosophy               3.915
5.    Tyrese Bender        Jr.    Engineering Management          4.199
6.    Drew Bullen        Jr.    Environmental Science          3.474
7.    David Counts        Fr.    Space Science               3.486
8.    Caden Foster        So.    Engineering Psychologist          3.288
9.    Garrett Gough        Fr.    History                   3.285
10.    Josh Heiman        Jr.    Systems Engineering          3.273
11.    Ryan Hogan        So.    Computer Science               4.018
12.    Daniel Horoho        Jr.    Geospatial Information          3.636
13.    Geoff Kirk        Jr.    Civil Engineering               3.396
14.    Gregory Langone        Fr.    Civil Engineering               4.183
15.    Evan Manley        Fr.    Physics                   3.514
16.    Luca Mazzanti        Jr.    Civil Engineering               3.401
17.    Roman Ollar        Sr.    History                   3.515
18.    Kyle Patel        Fr.    Geospatial Information Science 3.220
19.    Bradley Pease        So.    Management              3.289
20.    Jack Perreault        Fr.    Applied Statistics/Data Science 3.493
21.    Ben Petrella        Sr.    Physics                   3.908
22.    Matthew Porter        Fr.    International Affairs          3.543
23.    Jeffrey Price        Jr.    Nuclear Engineering          3.678
24.    Jon Redmond       So.    Management                         3.294
25.    Michael Renard       Sr.    Electrical Engineering          3.881
26.    Marco Risi       So.    Mathematical Science          3.355
27.    Noah Shute                   Fr.    Systems Engineering          3.226
28.    Zachary Simon             Fr.    Mechanical Engineering           3.517
29.    Keagan Smith        Sr.    Computer Science                3.462
30.    Calvin Wetzel        Fr.    Mechanical Engineering           3.891
Women’s Track and Field (39)
1.    Mika Andrews        Jr.    History                    3.825
2.    Hannah Blakey        So.    Foreign Language                4.061
3.    Kamryn Brinson        Sr.    Nuclear Engineering           3.218
4.    Alexandra Bullen        Jr.    Environmental Science           3.583
5.    Morgan Chewning-Kulick    Jr.    Engineering Psychology           3.257
6.    Samantha Coletti        Sr.    Sociology                3.457
7.    Mackenzie Crandall    So.    Kinesiology                3.826
8.    Hannah Deines        Sr.    Kinesiology                 3.515
9.    Sarah Donaldson        Jr.    Psychology                3.485
10.    Bonvie Fosam        Jr.    Engineering Management           3.806
11.    Chloe Foster        So.    Environmental Engineering           3.288
12.    Sarah Guzzo        So.    Engineering Management           4.000
13.    Kelsey Healy        Jr.    Chemistry                3.711
14.    Thorin Jean        So.    Civil Engineering                3.475
15.    Jordan Jones        So.    Psychology                3.438
16.    Andrea Karlen        Sr.    Sociology                3.723
17.    Kajol Maheshwari        Sr.    Life Science                4.047
18.    Alexis Martin        Fr.    Kinesiology                3.945
19.    Madison McGovern    Fr.    Applied Statistics/Data Science  3.639
20.    Katherine McGrath    Fr.    Management               3.490
21.    Calli McMullen        Sr.    Environmental Science           3.866
22.    Lynne Mooradian        Sr.    Mechanical Engineering           4.220
23.    Bethany Nunnery        Sr.    Kinesiology                3.575
24.    Lily Nunnery        Fr.    Kinesiology                3.214
25.    Adaugo Oguejiofor    Jr.    Environmental Science           3.479
26.    Megan Potter        Fr.    Management Major           3.711
27.    Erika Rapp        Fr.    Life Science                3.736
28.    Grace Reinhardt        So.    Law and Legal Studies           3.351
29.    Jennifer Reis        Jr.    Sociology                3.303
30.    Lauren Schultz        Sr.    Psychology                3.888
31.    Monika Shimko        Jr.    Nuclear Engineering           3.314
32.    Monica Smith        Fr.    Management                3.205
33.    Anna Spear        Fr.    Political Science                3.687
34.    Caroline Todd        Fr.    Psychology                3.369
35.    Anna Tovkach        So.    Environmental Engineering           4.060
36.    Katherine Verrill        Fr.    Chemistry                3.307
37.    Ramsey Wagner        Sr.    Chemical Engineering           3.623
38.    Haley Watson        Sr.    Political Science                4.025
39.    Arielle Zlotnick        Fr.    Life Science                3.334
Men’s Tennis (12)
1.    David Gorshein        So.    International Affairs           3.745
2.    Diego Huttepain        So.    Economics                3.465
3.    Nathan Jose        Fr.    Economics                3.246
4.    Sam Kesti        So.    Sociology                3.476
5.    Thomas Lake        Fr.    International Affairs           3.344
6.    Nikita Larichev        So.    Engineering Management           3.580
7.    Stanley Liu        Fr.    Applied Stats/Data Science         3.922
8.    Anant Mundra        Sr.    Economics                3.608
9.    Will Ockerman        Sr.    English                    3.261
10.    Alejandro Quiros        So.    Management                3.390
11.    Andrew Vroman        So.    Mechanical Engineering           3.800
12.    A.J. Woodman        Fr.    Systems Engineering           3.552
Women’s Tennis (9)
1.    Sam DiMaio        So.    History                    3.469
2.    Stephanie Dolehide    So.    Law & Legal Studies           3.456
3.    Danna Funaro        Sr.    International Relations           3.261
4.    Ana Joyner        Jr.    Systems Engineering           3.758
5.    Sophie McKenzie        Fr.    Life Science                3.909
6.    MaryJo Pidgeon        So.    International Affairs           3.784
7.    Sophia Suri        Jr.    Economics                            3.334
8.    Caroline Vincent        So.    Engineering Management                   4.281
9.    Abi Waldman        Jr.    Chemistry                            3.755